השבוע, זכה סבסטיאן קורץ מ"מפלגת העם" ה"שמרנית", בבחירות באוסטריה. לא נעלם מעיני העולם, כי לתוצאה זו הגיע בזכות הקצנתו והקצנת מפלגתו את היחס למהגרים.

סחף לאומני, חוצה יבשות

מגמה זו אינה בודדה ביבשת אירופה. היא מצטרפת לסירוב ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, לקלוט ולו מהגר אחד לשטחה של הונגריה תוך הטיית חוקת הונגריה לכיוונים לאומניים אנטי ליבראליים, התחזקותה של מארין לה פן, נשיאת מפלגת החזית הלאומית בצרפת, בחירתה של תרזה מיי (שהבטיחה לממש את היפרדות בריטניה מן האיחוד האירופי), לראש ממשלה וכמובן בחירתו של טראמפ לנשיא ארצות הברית, שכבר מוביל בפועל, הקשחת יחס למהגרים המבקשים להתאזרח בארצות הברית.

לרוב, התגובות בעולם וגם בארץ, חוזרות על עצמן: הבעת התנגדות, אם לא שעט נפש, מעליית ה"ימניים הקיצוניים," "שונאי הזרים", לשלטון והעלאת חשש מחזרה ללאומיות הגזענית כדוגמת הגזענות הנאצית.

אלא, שתגובות שכאלו, לא רק שאינן עוזרות אלא אף מחריפות את המצב, כיוון שהן דוחקות מיליוני אזרחים אל זרועות הגזענות. אנו חייבים לבחון מה עומד מאחורי התהליכים הללו שכבר ממזמן לא ניתן לראותם כתהליכים מקריים, אלא כלל עולמיים.

בולט הוא שהגורם לכל פניית הפרסה הזו של אירופה וארצות הברית מן הליבראליות אל הלאומניות, אינה מתחילה מבעיית שטף ההגירה לאירופה וארצות הברית. שטף ההגירה הוא אך ורק קטליזטור לבעיה שורשית הרבה יותר.

גלובליזציה משטיחה

ההגירה ההמונית ממדינה למדינה ומיבשת ליבשת, היא תוצר ישיר מתהליך הגלובליזציה ההולך ומתרחב בעולם, המביא לטשטוש הגבולות הלאומיים ויצירת עולם אחד מאוכלס בפרטים המשועבדים רוב שעות היום לעמל פרנסתם, תוך איבוד זהותם הלאומית ומקומות הולדתם. מה שהתחיל כמהפכה תעשייתית בלבד, הפך להיות הגורם מספר אחד למחיקת תרבות העמים. את איבוד הזהות הזאת, מנסות מדינות הלאום למנוע בכל כוחם.

ואצלנו? אנו תמיד צעד אחד מאחור.

מדינת כל אזרחיה

את ההשלכות לתהליך הגלובליזציה העולמי, או חווים בכל העוצמה בעקביות ברורה מאז הפיכת נשיא בית המשפט העליון ברק בשנת 1992 את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו לחוק על, המגדיר את יסוד לאומיותה של מדינת ישראל. פרשנותו של ברק, הפכה את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה שבתוכה, תוך שהיא מונעת את מימוש הדגשת ייחודיותה הלאומית כמדינת היהודים.

השינויים המתרחשים כיום בעולם, יוצרים הזדמנות פז לשינוי!

הזדמנות לשינוי

הם מאפשרים לנו להרים את הכפפה וליצור את השינויים המהותיים בהגדרת הלאומיות לא רק אצלנו, אלא בקרב עמי העולם כולו, מלאומיות "ליבראלית" כביכול, מנותקת השורשים, ללאומיות אתנית, הבנויה על היסודות ההולדתיים של כל עם במקומו. תוך קריאה ונקיטת אמצעים כלל עולמיים לתמיכה מדינית וכלכלית בקיום העמים במקום הולדתם.

הובלת העולם אל יסודותיו הלאומיים

אם נוביל את המהלך הזה תוך הבלטת הצדדים הערכיים שבלאומיות האתנית ותרומתה לקהילה העולמית כולה, נוכל לא לשמור על הזהות היהודית הלאומית של מדינת ישראל, אלא נתרום תרומה מכרעת להחזרת לאומיות מאוזנת ושפויה למדינות המערביות המשמרת ומעצימה את המאפיינים התרבותיים הלאומיים שלה, מגמה שתמנע את שנאת הזרים המחלחלת אט אט ליבשת האירופאית. אולם אם נעטה את הצדקנות ה"ליבראלית" ונתעלם מן הצורך הקיומי שלנו ושל העמים כולם להגדרה עצמית אתנית, דווקא אז, תתגבר השנאה ותוביל להגדרה לאומנית שלילית המאשרת את קיומה, באמצעות דחיית האחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.