"יש לי חלום" קרא מרטין לותר קינג ב 1963 מעל מדרגות אנדרטת לינקולן בוושינגטון ושום דבר לא היה יכול לעמוד מולו בהגשמת חלומו לשוויון זכויות לשחורים בארצות הברית.

27 שנים היה כלוא נלסון מנדלה על מלחמתו לשוויון זכויות השחורים בדרום אפריקה, ושום דבר לא יכול היה לעמוד מולו בהגשמת חלומו. לאחר כמעט שלושים שנה, הוציא אותו נשיא דרום אפריקה הלבן לחופשי והפך אותו מאסיר לנשיא הרפובליקה הדרום אפריקאית. 

ולהבדיל אלף אלפי הבדלות, יותר מ 25 שנה חלם יאסר ערפאת לשים את ידיו על ארץ ישראל. מעומק הגלות בתוניס, לאחר שגורש מלבנון ולאחר שאיבד את כל תמיכתו מן העולם במלחמת המפרץ, מעלה אותו יצחק רבין מן החידלון ונותן לו שלטון וממשלה על מה שלא חלם כבר שיזכה.

מדוע שירת רבין את חלומו של יאסר ערפאת? מדוע חיפש פיתרון לבעיה שנראה שכמעט כבר הולכת לחלוף מן העולם?

התשובה היא, כי החלום של יצחק רבין נגמר!

לא הכוח הפיזי, לא כלי המלחמה הכבדים ולא העוצמה הפוליטית הם המכריעים את עתידם של העמים. רק דבר אחד הוא הקובע את גורלם – האם יש להם חלום בעתידם!

משלה את עצמו מי שחושב שכתישת החמאס בעומק עזה תביא את ההכרעה. לא שם ההכרעה.

גם במצב הכי מר ימצאו העזתים ממה לשאוב את נחמתם (אפילו מתמונתו של השר אלי ישי משתטח על הרצפה בהפגזה),  כל עוד נותנים להם מקום לרקום את חלומם.

חלום של עם שאלוהים בקרבו

במקום שאין חלום, אין רִיק. חלומם של עמים זרים נכנס במקומו.

מהו חלומה של מדינת ישראל עתה לאחר שחזרנו לארצנו ואנו מן החזקים באומות העולם?

האם שקט ושלווה הוא חלום מספיק לאומה? יתכן שהדבר נכון לגבי העמים שסביבנו אבל לא לנו.

לנו יש עוד חלום אחד גדול לממש – חלומו של עם שאלוהים בקרבו. את החלום הזה עוד לא פתרנו.

מה משמעות עם שכזה? מה משמעות של חיים שכאלו?

בוודאי שאין המדובר רק בחלום של מרות המֵצַוֵוה מעלינו. אין בכך כל חידוש. מאות בשנים חי עם ישראל כשמרות הציווי וההלכה הם נר לרגליו. גם שלטון הרוח על החומר אינו החלום שלנו, שהרי גם זאת משוואה הידועה לנו כבר מן העבר. השינוי המהותי אותו ניתן להעלות על נס שאינו מן העבר, הוא – הקיום הפיזי שלנו שהפך מאמצעי למטרה.

להביא לכך שהמגע שלנו בחיי היום יום יהיה באותה העוצמה ותחושת ההתעלות כמו במחשבה ובלימוד של בית מדרש, זה לא קל! להביא לכך שתחושה זו תהיה לא רק נחלתנו, אלא נחלת עם ישראל כולו זה ממש לא עבודה של שנה אחת בלבד!

חלום שכזה, אין ספק שלא ניתן לממשו בזמן קצר. ברור הוא שלא נוכל לקום מחר בבוקר ולנהוג בחוקי מציאות אחרים מאלו שנהגנו בהם ביום שחלף. המעבר מן ההכרה השכלית לעולם התחושות היא ארוכה ואפילו כואבת. אולם לשם כך אנו חייבים….לחלום!

רק מי שלא יתפתה למחזר את השלבים הקודמים של מדינת ישראל ולתת להם שמות חדשים,  רק מי שיעז לחלום את החלום הגדול, יינתן לו הכוח לכלול בתוכו את החלומות האחרים הקטנים ממנו (כן, גם של אויבינו השונאים!) ולזכות ולהביא את עם ישראל כולו למטרתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.