רקע


למרות מעורבות הציבור הדתי הלאומי בכל שטחי החיים במדינת ישראל, אין היא מתחילה מנקודת המוצא האמונית, אלא נסמכת על המערכת התרבותית, המשפטית והשלטונית החילונית. יותר מכך, דווקא המעורבות בתרבות הישראלית החילונית, גרמה לנו עד עתה להדחיק את נקודת המוצא האמונית שבנו, מתוך הרגשתנו בהפרש שבין מורכבות ומפותחות התודעה הישראלית החילונית, לבין החד מימדיות של התורה שאינה מספיק מפותחת בכדי להציב תפיסה ויעדים אתגריים בכל שטחי החיים (היעדים ההלכתיים נחשבים בצדק לגבי הציבור שלנו מצומצמים מידי מכדי לנהל על פיהם מדינה). הרגשת הנחיתות ביחס לממד ה"דתי" של חיינו, הביאה אותנו עד עתה להדגיש את המשותף שבין המערכת התורנית לבין התודעה הישראלית החילונית בהיגיון, במוסר ובתרבות, תוך עמעום ואף התעלמות מהשונות העצומה שבין שתי התרבויות וממילא הזנחה של פיתוח התודעה המייחדת את התורה. מגמה זו נטרלה לחלוטין את ממד החיים התורני שבנו מלהוות גורם תודעתי עצמאי וקל וחומר מוביל.


 


הבעיה:


הרגשת הנחיתות המודעת והלא מודעת של הציבור שלנו ביחס למישור החיים התורני שלנו, היא שהובילה למצב הנוכחי שלמרות היותנו הציבור החזק והמגובש ביותר במדינת ישראל, שאיפת ההובלה שלנו הן התרבותית והן הפוליטית היא נמוכה ביותר.


 


הפתרון


על בסיס המצב  הבעייתי הנ"ל קמה תנועה לתורה מנהיגה בשנת תש"ס ע"מ לבנות תשתית תורנית, חינוכית, וחברתית, המסוגלת ליצור מתוכה בוגרים בעלי תודעה עצמאית, אחריות, עצמאות ומנהיגות, מכוח יכולתם להגדיר את הייחודיות שבתודעת התורה ביחס לתודעה השלטת כיום במדינת ישראל.                            


 


הדרך


למימוש מגמה זו אנו פועלים בשלב זה בארבעה מישורים:


א.      במישור התורני – בית מדרש מרכזי שאמור להגדיר את התודעה הייחודית לתורה, לגשר בינה לבין התודעה כיום, ולממשה במערכות החינוכיות והחברתיות. מקרבה אמורים לצאת אלו שיפעילו את התוכניות.


ב.      במישור החינוכי – בישיבות התיכוניות, באולפנות ובתנועות הנוער בגילים 17,18, תוכנית המאמתת ומעמתת "בזמן אמת" במסגרת התנדבות פעילה בין דרך התפיסה והתובנה הקיימים כיום בחברה שלנו לבין תובנת התורה. התוכנית אמורה להתפרס בקנה מידה ארצי,


ג.       במישור החברתי – שינוי תודעתי בהגדרת המטרות של הגרעינים התורניים מ"כלי עזר" של השלטון החילוני, למרכזי כוח חברתיים, לקראת הובלה בקנה מידה לאומי (הדבר כרוך בשינוי תוכניות העבודה של הגרעינים).


ד.      במישור הפוליטי: מימוש השינוי התודעתי הנ"ל עד לרמה הפוליטית שתוביל להצגת חזית דתית לאומית כמפלגת שלטון אלטרנטיבית (מהלך זה יצריך להערכות מחודשת כלכלית וחינוכית ע"מ שנוכל לעמוד בחיסרון בתקציבי מדינה ייחודיים תקופה ממושכת).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.