השד העדתי והאוריינטליזם העולמי, במשקפי החזון הישראלי

הסכסוך הישראלי ערבי - חזרה אל תרבות המזרח התיכון הגנוזה

בעת שהמערב מתפקח מן האשליה שיש בידיו את הכלים לפתרון או אפילו הבנת מה שמכונה ה"אביב הערבי" והכאוס הפוליטי וההומניטארי המתלווה אליו, נצרכת חשיבה חדשה מחוץ לקופסת התובנה המערבית, המתבוננת על המזרח התיכון והאסלאם בעיניים נקיות מפטרוניזם וזלזול.

מאמר זה יוצר מהפך מוחלט בדרך תפיסת מקורות הסכסוך הישראלי הערבי.
בפעם הראשונה הוא בוחן את הסוגיה הערבית והאסלאמית, לא מן הצד המערבי של המתרס, אלא כפי שהיא משתקפת מן המקורות הקדומים ביהדות. הוא מגיע בעזרת מקורות תורניים שלעולם לא נתפסו כברי סמכא לעניין זה, אל התשתית הקיומית התרבותית המנהלת את האסלאם, מוציא אותו מן האכזריות שלו, המיניות שבו, וכל מה שנחשב במערב למתועב.
הוא מאפשר לראות לא רק את המכנה המשותף שבין התרבות הערבית לזו הישראלית, אלא אף פותח פתח לתרבות הישראלית המקורית,
להציב חזון שלעולם לא עלה על הדעת בתפיסת עתידה האזרחי, התרבותי והיצירתי של מדינת ישראל. (מתוך ההקדמה).

למאמר - לחץ כאן

מאמר זה, הינו חלק מתוכנית  "כנפי האדמה" - כלים להכרעה בסוגיות תורה ומדינהתוכנית רחבת היקף הנוגעת בכל סוגיות הליבה האזרחיות, המציעה כליתובנה ייחודיים שאינם קיימים כיום במערכת החשיבה האזרחית להכרעה והובלה בסוגיות המרכזיות בהן מתחבטת החברה הישראלית וביניהן – מרכיב הזהות היהודית במדינת ישראל, מעמד האישה, הסכסוך הישראלי הערבי ועוד.

הינכם מוזמנים להיכנס לתוכנית, ואף ליצור קשר להזמנת סדנאות בנושאים השונים, או להציע ארגונים ומקומות מתאימים להגשתה דרך "צור קשר" שבאתר.

לכניסה אתר - לחץ כאן
 


 

אם אינך מעוניין לקבל מייל כזה בעתיד אנו מתנצלים מראש
לחץ כאן והסר עצמך מרשימת התפוצה.