כנפי האדמה


זוגיות – רק זו שיש בה תשוקת בשר- הרב שמעון אור
בתוך מבול הצעות החוק בנושאי "דת ומדינה", צובר נושא שוויון הזכויות לזוגות החד מיניים - ההומואים והלסביות, תאוצה באופן מיוחד. אולם במקום שהיינו מצפים כי התורה תעמיד בסירובה לזוגיות זו סיבה אידיאולוגית גבוהה, מביאה הגמרא סיבה מדהימה, הנשמעת לכאורה זולה – "וְדָבַק בְּאִשְׁתּוֹ – ולא בזכר. דמתוך שאין הנשכב נהנה אינו נדבק עמו. האם ייתכן כי הנאת הבשר היא המצפן להגדרת הזוגיות בתפיסה היהודית? מה מלמד הדבר על התרבות העברית? במה היא שונה מן התרבות המערבית? על כך במאמר שלפניכם.בין תורה קיומית לדת וירטואלית פרק א´ - פתיחת אזורי הרישום לנישואין- הרב שמעון אור
פתיחת אזורי הרישום אמורה הייתה ליצור אווירה ציבורית אוהדת כלפי המערכת הרבנית בנושאי הדת השונים. יכולתה לכוון עצמה אל "צרכניה", הייתה אמורה למנוע חיפוש סעד אצל גורמים אזרחיים או רפורמים באותם הנושאים שהיא מופקדת עליהם. אולם בפועל, אנחנו עדים למבול הצעות חוק בנושאי דת ומדינה שאם יתקבלו, ישנו ללא היכר את מפת הסטאטוס קוו הקיים. איך קרה הדבר? מה מביא עימו ביטול אזורי הרישום? האם רק הקלה על מבקשי שרותי הדת? המאמר שלפניכם הינו ראשון בסדרת מאמרים העתידים להתייחס להצעות החוק בנושאי דת ומדינה שהונחו או שמקודמים בתקופה זו בכנסת, תוך בחינה לעומק, להיכן הן מובילות.

מי הזיז את הגבינה (האיראנית) שלי- הרב שמעון אור
חתימת ששת מעצמות העולם על הסכם עם איראן מהווה נדבך נוסף בשינוי התפיסה האסטרטגית של מדינות המערב ביחס לאיום האסלאם. איך מתנהלים מול השינוי העצום הזה? כמו בספר רב המכר העולמי " מי הזיז את הגבינה שלי", הבחירה היא בידינו. האם להמשיך ולחפש ללא הועיל שוב ושוב את הגבינה אליה היינו רגילים? או לנצל את השינוי שנוצר לפריצת דרך חדשה בתפיסת מעמדה של מדינת ישראל בקרב עמי האסלאם בכלל ומדינות המזרח התיכון בפרט. על דרכים חדשות המובילות לגבינה חדשה – במאמר שלפניכם.